Urządzając pokój dla dziecka rozpoczynającego szkołę lub dla nastolatka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór właściwego krzesła. Na pewno nie warto w tym przypadku szukać najtańszych opcji, gdyż odpowiednie krzesła dla dzieci chronią przed chorobami kręgosłupa. Młody organizm jest szczególnie narażony na wszelkie wady rozwojowe i dlatego należy bezwzględnie szukać na rynku krzesła do biurka dla dzieci, które będzie optymalnie dopasowane do ciała naszej pociechy.

Krzesła dla dzieci – bezpieczeństwo użytkowania

Dobierając krzesła do biurka dla dzieci należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich wymiary. Nawet regulowane krzesła charakteryzują się różnej wielkości siedziskiem, czy też oparciem o różnej wysokości. Dla dzieci najlepiej nadają się praktyczne i funkcjonalne krzesła obrotowe wyposażone w niezawodny mechanizm skrętny oraz stabilną i solidną podstawę na kółkach. Kierujmy się nie tylko wiekiem dziecka, ale także i jego wzrostem oraz wagą. Z zasady głębokość siedziska powinna odpowiadać długości uda dziecka, a szerokość miejsca do siedzenia powinna pozostawiać około 10 cm luzu po obu stronach ud. Oparcie krzesła dla dzieci musi być na tyle wysokie, by można na nim swobodnie oprzeć całą głowę. W przypadku dzieci nadmiernie ruchliwych warto mimo wszystko rozważyć zakup  nieregulowanego krzesła bez kółek. Musimy jednak wówczas wziąć pod uwagę częstą wymianę krzesła na większy model. Krzesła do biurka młodzieżowe powinny dodatkowo odznaczać się dużo bardziej stabilną konstrukcją i być wyposażone w odpowiednie mechanizmy zapobiegające wywróceniu. Głównie chodzi o blokadę kółek, która uniemożliwia kręcenie się krzesła wokół jego własnej osi. Ponadto warto zwracać uwagę na to, by przy twardych podłogach używać krzeseł z miękkimi kółkami. Jeśli w pokoju dziecięcym są wykładziny to krzesło powinno być z kolei zaopatrzone w kółka bardziej twarde. 

Krzesło ergonomiczne, czyli zdrowie dla młodego kręgosłupa i super wygoda

Krzesła dla dzieci powinny obowiązkowo cechować się ergonomicznością, a więc zapewniać odpowiednią postawę siedzącą. Podczas siedzenia przy biurku stopy dziecka koniecznie muszą być solidnie oparte na podłodze, ramiona powinny być ułożone pod kątem prostym względem przedramion, a pozycja pleców musi być prostopadła do podłogi. Dobrze, aby oparcie fotela umożliwiało odchylanie pleców zarówno o 30 stopni do tyłu, jak i o 5 stopni do przodu. Regulowany również powinien być zagłówek, co znacznie zwiększa komfort pracy przy biurku oraz minimalizuje wszelkie bóle karku i głowy. Krzesła do biurka dla dzieci powinny również odznaczać się odpowiednio wyprofilowanym i wygodnym oparciem oraz siedziskiem, których kształt będzie optymalnie dopasowany do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Bardzo istotne są również regulowane podłokietniki, które stabilizują pozycję dziecka. Krzesła do biurka młodzieżowe mogą cechować się nieco łagodniejszymi uwypukleniami oparcia, aniżeli krzesła dla dzieci. 

Nie bez znaczenia stylistyka oraz jakość materiałów – krzesło musi się dziecku podobać

Krzesła dla dzieci należy w każdym przypadku wybierać w porozumieniu z naszymi pociechami. Możemy wówczas liczyć na to, że dziecko będzie chętniej odrabiać lekcje. Dla najmłodszych dostępne są kolorowe krzesła z ulubionymi postaciami bajkowymi. Krzesła do biurka młodzieżowe potrafią zachwycać designerską stylistyką i z pewnością coś dla siebie odnajdą zarówno młodzi buntownicy, jak i buntowniczki. Krzesła oczywiście powinny zawsze współgrać z ogólną stylistyką pokoju. Najlepiej aby były wykonane z tkanin odpornych na zabrudzenia i łatwych do czyszczenia. Bardzo popularne są krzesła do biurka dla dzieci pokryte materiałami oddychającymi, które doskonale sprawdzają się podczas upalnych dni.